G1238E24B1-FSR-TTL is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 430
Datasheet
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 158.0 CFM (4.42m³/min) 3 Wire Leads
G1238E24B1-FSR-TTL
G1238E24B1-FSR-TTL
G1238E24B1-FSR-TTL
DigiKey Part Number
1570-1885-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G1238E24B1-FSR-TTL
Description
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Fan Type
Mfr
Features
Speed Sensor (Tach), Thermal Overload Protector (TOP)
Series
Noise
49.0dB(A)
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Weight
0.74 lb (335.66 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.600A
Air Flow
158.0 CFM (4.42m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.490 in H2O (122.1 Pa)