F6025X24B1-FHR-WS-EM
DigiKey Part Number
1570-1248-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F6025X24B1-FHR-WS-EM
Description
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 28.0 CFM (0.784m³/min) 3 Wire Leads
Category
Features
Alarm Sensor, Speed Sensor (Tach), Thermal Overload Protector (TOP)
Mfr
Noise
42.0dB(A)
Termination
3 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Weight
0.139 lb (63.05 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.170A
Air Flow
28.0 CFM (0.784m³/min)
Static Pressure
0.370 in H2O (92.2 Pa)