F6025H24B-RSR-L19
DigiKey Part Number
1570-1548-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F6025H24B-RSR-L19
Description
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 20.0 CFM (0.560m³/min) 2 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Thermal Overload Protector (TOP)
Series
Noise
32.0dB(A)
Termination
2 Wire Leads
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Weight
0.156 lb (70.76 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.080A
Air Flow
20.0 CFM (0.560m³/min)
Static Pressure
0.160 in H2O (39.8 Pa)