F6025E24B1-FHR
DigiKey Part Number
1570-1543-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F6025E24B1-FHR
Description
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 24.0 CFM (0.672m³/min) 3 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Speed Sensor (Tach), Thermal Overload Protector (TOP)
Series
Noise
37.0dB(A)
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Weight
0.139 lb (63.05 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.125A
Air Flow
24.0 CFM (0.672m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.320 in H2O (79.7 Pa)