E1225E12B1-FSR
E1225E12B1-FSR
E1225E12B1-FSR
DigiKey Part Number
1570-1042-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E1225E12B1-FSR
Description
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 93.0 CFM (2.60m³/min) 3 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Speed Sensor (Tach), Thermal Overload Protector (TOP)
Series
Noise
44.0dB(A)
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Weight
0.434 lb (196.86 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.580A
Air Flow
93.0 CFM (2.60m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.280 in H2O (69.7 Pa)