07190-36R
DigiKey Part Number
1570-1427-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
07190-36R
Description
FAN CORD W/ RED TRACER 36"
Customer Reference
Detailed Description
Fan Power Cord Fan Terminal Receptacle 90°, Right Angle 36.0" (914.4mm) Open Wires
Category
Length
36.0" (914.4mm)
Manufacturer
Mechatronics Fan Group
Fits Terminal Size
4.1 x 0.5
Packaging
Bulk
Number of Conductors
2
Part Status
Active
Wire Gauge
18 AWG
Style
Female Receptacle to Male Plug
Operating Temperature
105°C