RT100KP28CA
DigiKey Part Number
3811-RT100KP28CA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT100KP28CA
Description
TVS DIODE 28VWM 58VC P600
Customer Reference
Detailed Description
58V Clamp 1715A (1.715kA) Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1715A (1.715kA)
Series
Power - Peak Pulse
100000W (100kW)
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
31.28V