MAX6033AAUT25#TG16
DigiKey Part Number
MAX6033AAUT25#TG16TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX6033AAUT25#TG16
Description
IC VREF SERIES 0.04% SOT23-6
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.04% 15 mA SOT-23-6
EDA/CAD Models
MAX6033AAUT25#TG16 Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
16µVp-p
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Noise - 10Hz to 10kHz
12µVrms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Input
2.7V ~ 12.6V
Part Status
Obsolete
Current - Supply
85µA
Reference Type
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Type
Fixed
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Package / Case
SOT-23-6
Current - Output
15 mA
Supplier Device Package
SOT-23-6
Tolerance
±0.04%
Base Product Number
Temperature Coefficient
10ppm/°C