MPS-1800S-30-60
DigiKey Part Number
4321-MPS-1800S-30-60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPS-1800S-30-60
Description
30V 60A 1800W, Input 198~ 242VAC
Customer Reference
Detailed Description
0 ~ 30VDC Output Bench (AC to DC) Power Supply LED 0 ~ 60A Output 1800W Features Key Lock Function, OVP, OCP, OTP, Programmable, PWM Modulation, Preset Buttons, Remote Voltage Compensation, RS232, RS485, Sense, Short Circuit Protection
Category
Number of Characters
5
Manufacturer
MATRIX TECHNOLOGY INC.
Size / Dimension
8.465" L x 14.173" W x 3.465" H (215.00mm x 360.00mm x 88.00mm)
Series
Features
Packaging
Bulk
Power (Watts)
1800W
Part Status
Active
Accuracy - Voltmeter; Ammeter
0.1% FS + 0.1% FS
Type
Bench (AC to DC)
Voltage Regulation - Line
0.1% FS + 0.1% FS
Voltage - Supply
198 ~ 242VAC
Voltage Regulation - Load
0.1% FS + 0.1% FS
Number of Outputs
1
Current Regulation - Line
0.1% FS + 0.1% FS
Voltage - Output
0 ~ 30VDC
Current Regulation - Load
0.1% FS + 0.1% FS
Current - Output
0 ~ 60A
Ripple
0.2% FS + 50mV