MOP-TFT480116-38G-BLH-TPC
DigiKey Part Number
635-1201-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOP-TFT480116-38G-BLH-TPC
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 3.8"
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, 24-Bit (RGB) 3.8" (96.52mm) 480 x 116
Category
Diagonal Screen Size
3.8" (96.52mm)
Manufacturer
Matrix Orbital
Viewing Area
98.04mm W x 26.30mm H
Series
Dot Pixels
480 x 116
Packaging
Bulk
Interface
Parallel, 24-Bit (RGB)
Part Status
Active
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Type
TFT - Color
Dot Pitch
0.20mm W x 0.20mm H