PH-1200A-00-SS
DigiKey Part Number
133-PH-1200A-00-SS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PH-1200A-00-SS
Description
PROHEAT A-SERIES VARITEMP HEAT G
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Gun 120V 122°F ~ 1004°F (50°C ~ 540°C) 1560W Red
Category
Current
11 A
Manufacturer
Master Appliance Co
Power - Rated
1560W
Series
Includes
Heat Gun, Nozzle
Packaging
Box
Approval Agency Marking
cULus
Part Status
Active
Nozzle Opening
Circular - 1.31" (33.27mm)
Tool Type
Heat Gun
Air Flow
16.0 CFM
Temperature Range
122°F ~ 1004°F (50°C ~ 540°C)
Color
Red
Voltage
120V