RC12-2.5-01LS
DigiKey Part Number
1681-1053-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC12-2.5-01LS
Description
TEM 30X34X3.93MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TEC (Thermoelectric Cooler) 23.0W @ 27°C 2.5 A 130°C
Category
Height
3.93mm
Manufacturer
Marlow Industries, Inc.
Number of Stages
1
Series
Current - Max
2.5 A
Packaging
Tray
Voltage - Max
14.7 V
Resistance
4.9 Ohms
Type
TEC (Thermoelectric Cooler)
Operating Temperature
130°C
Size / Dimension
Rectangular - 34.01mm L x 30.00mm W
Features
Lead Wires, Lapped, Sealed
Qmax @ Th
23.0W @ 27°C
Base Product Number
Delta Tmax @ Th
66°C @ 27°C