SFT-10-CG-F35-MPC
DigiKey Part Number
SFT-10-CG-F35-MPC-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFT-10-CG-F35-MPC
Description
LED SFT10 GREEN 555NM SMD
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting Color SFT-10 Green 555nm (Typ) 1414 (3535 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SFT-10-CG-F35-MPC Models
Category
Current - Max
3A
Mfr
Luminous Flux @ Current/Temperature
259lm (Typ)
Series
Temperature - Test
25°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1414 (3535 Metric)
Color
Supplier Device Package
SMD
Wavelength
555nm (Typ)
Size / Dimension
0.138" L x 0.138" W (3.50mm x 3.50mm)
Current - Test
700mA
Height - Seated (Max)
0.029" (0.74mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3V