ASA010V120A5
DigiKey Part Number
1214-ASA010V120A5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASA010V120A5
Description
1200V 10A, TO220-2L, INDUSTRIAL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 30A Through Hole TO-220-2L
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
40 µA @ 1200 V
Part Status
Active
Capacitance @ Vr, F
690pF @ 0V, 1MHz
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
30A
Supplier Device Package
TO-220-2L
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.6 V @ 10 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C