MXA8-PW35-0000
DigiKey Part Number
1416-1094-2-ND - Tape & Reel (TR)
1416-1094-1-ND - Cut Tape (CT)
1416-1094-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MXA8-PW35-0000
Description
LED LUXEON WARM WHITE 3500K 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting LUXEON 3535L White, Warm 3500K 3.05V 100mA 115° 1414 (3535 Metric)
Category
CRI (Color Rendering Index)
80
Mfr
Current - Max
200mA
Series
Viewing Angle
115°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1414 (3535 Metric)
Color
Supplier Device Package
3535
CCT (K)
3500K
Size / Dimension
0.138" L x 0.134" W (3.50mm x 3.40mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
40lm (Typ)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Current - Test
100mA
Thermal Resistance of Package
18°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.05V