L2C5-30801205E1300
DigiKey Part Number
1416-1807-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L2C5-30801205E1300
Description
LED COB LUXEON WHT RECT 3000K
Category
Temperature - Test
85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
35V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
138 lm/W
Current - Max
1.2A
CRI (Color Rendering Index)
80
Color
White, Warm
Size / Dimension
20.00mm L x 24.00mm W
CCT (K)
3000K 3-Step MacAdam Ellipse
Height
1.50mm
Light Emitting Surface (LES)
13.00mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
2905lm (Typ)
Current - Test
600mA