L2C4-50803M03F0900 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Lumileds
In Stock: 0
Image for L2C4-50803M03F0900 is not available
L2C4-50803M03F0900
DigiKey Part Number
1416-L2C4-50803M03F0900-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L2C4-50803M03F0900
Description
LED COB CL WHT SQUARE 5000K
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting COBs Engines Modules Chip On Board (COB) LUXEON CX Plus CoB Gen 2 White, Cool Square
Category
Temperature - Test
85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
35V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
151 lm/W
Packaging
Tray
Current - Max
700mA
Part Status
Active
Color
White, Cool
Size / Dimension
15.85mm L x 15.85mm W
CCT (K)
5000K 3-Step MacAdam Ellipse
Height
1.50mm
Configuration
Square
Light Emitting Surface (LES)
9.00mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
1854lm (Typ)
Current - Test
350mA