L1SP-PRP1002800000
DigiKey Part Number
1416-2060-2-ND - Tape & Reel (TR)
1416-2060-1-ND - Cut Tape (CT)
1416-2060-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L1SP-PRP1002800000
Description
LED LUXEON SUNPLUS PURP 2835
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting Color LUXEON SunPlus 2835 Horticulture Purple 1411 (3528 Metric)
Category
Temperature - Test
25°C
Mfr
Viewing Angle
120°
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
2835
Color
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Current - Test
120mA
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.85V
Thermal Resistance of Package
13°C/W
Current - Max
480mA