L128-DRD1003500000
DigiKey Part Number
1416-L128-DRD1003500000TR-ND - Tape & Reel (TR)
1416-L128-DRD1003500000CT-ND - Cut Tape (CT)
1416-L128-DRD1003500000DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L128-DRD1003500000
Description
2835 DEEP RED
Detailed Description
LED Lighting Color LUXEON 2835 Color Line Red 1411 (3528 Metric)
Category
Luminous Flux @ Current/Temperature
110lm (Typ)
Mfr
Temperature - Test
25°C
Series
Viewing Angle
130°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Test
120mA
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.15V
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)
Current - Max
250mA