L128-4090EC3500003 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
LED Lighting LUXEON 2835 Architectural White, Neutral 4000K 8.9V 60mA 120° 1411 (3528 Metric)
L128-4090EC3500003
DigiKey Part Number
1416-L128-4090EC3500003TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L128-4090EC3500003
Detailed Description
Category
CRI (Color Rendering Index)
90
Mfr
Current - Max
150mA
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
76lm (Typ)
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)
Current - Test
60mA
Thermal Resistance of Package
15°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
8.9V