LDS-AA12RI
DigiKey Part Number
67-1486-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDS-AA12RI
Description
DISPLAY 7-SEG 1" SGL GREEN 10DIP
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Green 7-Segment 1 Character Common Anode 4.4V 10mA 1.339" H x 0.945" W x 0.413" D (34.00mm x 24.00mm x 10.50mm) 10-DIP (1.200", 30.48mm)
Category
Color
Green
Manufacturer
Lumex Opto/Components Inc.
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
4.4V
Packaging
Bulk
Current - Test
10mA
Part Status
Active
Millicandela Rating
6.3mcd
Number of Characters
1
Wavelength - Peak
565nm
Size / Dimension
1.339" H x 0.945" W x 0.413" D (34.00mm x 24.00mm x 10.50mm)
Power Dissipation (Max)
105mW
Digit/Alpha Size
1.00" (25.40mm)
Package / Case
10-DIP (1.200", 30.48mm)