WLTM0508QLR012FNR
DigiKey Part Number
18-WLTM0508QLR012FNRTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-WLTM0508QLR012FNRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-WLTM0508QLR012FNRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WLTM0508QLR012FNR
Description
2T WLTM0508 1W 50PPM 12 MOHM 1.0
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 mOhms ±1% 1W Chip Resistor Wide 0805 (2012 Metric), 0508 Current Sense, High Voltage Metal Foil
Category
Features
Current Sense, High Voltage
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Wide 0805 (2012 Metric), 0508
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.053" L x 0.083" W (1.35mm x 2.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)