V625LS10PX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 7.319
V625LS10PX2855
DigiKey Part Number
V625LS10PX2855-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V625LS10PX2855
Description
VARISTOR 1KV 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kV 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Category
Varistor Voltage (Max)
1.1 kV
Manufacturer
Current - Surge
2.5 kA
Series
Energy
67J
Capacitance @ Frequency
80 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
625 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
825 V
Varistor Voltage (Min)
900 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
1 kV