V575LU80BPX10 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 2.534
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Building Automation – Protect/Sense/Control
V575LU80BPX10
DigiKey Part Number
V575LU80BPX10-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V575LU80BPX10
Description
VARISTOR 889.5V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
889.5 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
960 V
Manufacturer
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
220J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
450 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
575 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
730 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
819 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
889.5 V