V480LT80BP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 50
Datasheet
Building Automation – Protect/Sense/Control
V480LT80BP
DigiKey Part Number
V480LT80BP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V480LT80BP
Description
VARISTOR 732.5V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
732.5 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
790 V
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
180J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
550 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
480 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
640 V
Varistor Voltage (Min)
675 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
732.5 V