V460LA40BP
DigiKey Part Number
V460LA40BP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V460LA40BP
Description
VARISTOR 699.5V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
699.5 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
755.5 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
170J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
560 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
460 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
615 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
643.5 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
699.5 V