V39ZA3PX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 58
In Stock: 0
39 V 500 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
V18ZA40PX10
Building Automation – Protect/Sense/Control
V39ZA3PX2855
DigiKey Part Number
V39ZA3PX2855-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V39ZA3PX2855
Description
VARISTOR 39V 500A DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
42.9 V
Manufacturer
Current - Surge
500 A
Series
Energy
3J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
3100 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
25 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
31 V
Varistor Voltage (Min)
35.1 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
39 V