V390ZT05P is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 4.128
Datasheet
390 V 400 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
V18ZT05PX2855
Building Automation – Protect/Sense/Control
V390ZT05P
DigiKey Part Number
V390ZT05P-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V390ZT05P
Description
VARISTOR 390V 400A DISC 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
429 V
Manufacturer
Current - Surge
400 A
Series
Energy
10J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
80 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
250 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
330 V
Varistor Voltage (Min)
351 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
390 V