V300LA2PX1347 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 3.415
Datasheet
490 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V300LA2PX1347
DigiKey Part Number
V300LA2PX1347-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V300LA2PX1347
Description
VARISTOR 490V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
539 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
25J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
70 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
405 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
441 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
490 V