V25S275P
DigiKey Part Number
F3501-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V25S275P
Description
VARISTOR 430V 22KA RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
430 V 22 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Radial
Category
Varistor Voltage (Max)
473 V
Current - Surge
22 kA
Series
Energy
470J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
1610 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
275 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
350 V
Varistor Voltage (Min)
387 V
Package / Case
Radial
Varistor Voltage (Typ)
430 V