V20H60AUTOL3T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
100 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
V20H60AUTOL3T
DigiKey Part Number
18-V20H60AUTOL3TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V20H60AUTOL3T
Description
VARISTOR 100V 6.5KA DISC 20MM
Detailed Description
Category
Current - Surge
6.5 kA
Manufacturer
Energy
30J
Capacitance @ Frequency
5200 pF @ 1 MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum AC Volts
60 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
85 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
90 V
Varistor Voltage (Typ)
100 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Max)
110 V