V20H230P is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
360 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Littelfuse HMOV Varistor Series | Digi-Key Daily
Building Automation – Protect/Sense/Control
V20H230P
DigiKey Part Number
F7788-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V20H230P
Description
VARISTOR 360V 10KA DISC 20MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
396 V
Manufacturer
Current - Surge
10 kA
Series
Energy
225J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
1100 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
230 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
300 V
Varistor Voltage (Min)
324 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
360 V