V20E150PL4B7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 3.993
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
240 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V20E150PL4B7
DigiKey Part Number
V20E150PL4B7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V20E150PL4B7
Description
VARISTOR 240V 10KA DISC 20MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
264 V
Manufacturer
Current - Surge
10 kA
Series
Energy
120J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
1600 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
150 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
200 V
Varistor Voltage (Min)
216 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
240 V