V18AUMLA1812H is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 30.053
Datasheet
27.5 V Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1812 (4532 Metric)
Building Automation – Protect/Sense/Control
V18AUMLA1812H
DigiKey Part Number
F3806TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V18AUMLA1812H
Description
VARISTOR 27.5V 1812
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
32 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Energy
6J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Maximum AC Volts
14 V
Qualification
AEC-Q200
Maximum DC Volts
18 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
23 V
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
27.5 V