V180ZT20PX10 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.400
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
180 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V180ZT20PX10
DigiKey Part Number
V180ZT20PX10-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V180ZT20PX10
Description
VARISTOR 180V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
198 V
Manufacturer
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
52J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
2400 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
115 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
153 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
162 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
180 V