V180ZA05P
DigiKey Part Number
V180ZA05P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V180ZA05P
Description
VARISTOR 180V 400A DISC 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 V 400 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
Category
Varistor Voltage (Max)
198 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
400 A
Series
Energy
5J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
100 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
110 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
153 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
162 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
180 V