V150ZA20PX10 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.782
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Building Automation – Protect/Sense/Control
V150ZA20PX10
DigiKey Part Number
V150ZA20PX10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V150ZA20PX10
Description
VARISTOR 150V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
165 V
Manufacturer
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
45J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
3500 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
95 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
127 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
135 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
150 V