V14H440P is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
715 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Littelfuse HMOV Varistor Series | Digi-Key Daily
Building Automation – Protect/Sense/Control
V14H440P
DigiKey Part Number
F7767-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V14H440P
Description
VARISTOR 715V 6.5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
786.5 V
Manufacturer
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
185J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
260 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
440 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
585 V
Varistor Voltage (Min)
643.5 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
715 V