V14H385P
DigiKey Part Number
F7766-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V14H385P
Description
VARISTOR 620V 6.5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
620 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
682 V
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
175J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
360 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
385 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
505 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
558 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
620 V