V14E420P
DigiKey Part Number
F1938-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V14E420P
Description
VARISTOR 680V 6KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
748 V
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
160J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
300 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
420 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
560 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
612 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
680 V