V14E14AUTO
DigiKey Part Number
F6389-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V14E14AUTO
Description
VARISTOR 22V 3KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 V 3 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Current - Surge
3 kA
Energy
10J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
10200 pF @ 1 MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
14 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
16 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
19.8 V
Varistor Voltage (Typ)
22 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Max)
24.2 V