V140LT20APX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 7.946
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Building Automation – Protect/Sense/Control
V140LT20APX2855
DigiKey Part Number
V140LT20APX2855-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V140LT20APX2855
Description
VARISTOR 220V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
242 V
Manufacturer
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
75J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1750 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
140 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
180 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
198 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
220 V