V130LA20APX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.946
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
205 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V130LA20APX2855
DigiKey Part Number
V130LA20APX2855-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V130LA20APX2855
Description
VARISTOR 205V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
225.5 V
Manufacturer
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
70J
Capacitance @ Frequency
1000 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
130 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
175 V
Varistor Voltage (Min)
184.5 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
205 V