V120ZS1P is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 60.490
Datasheet
120 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
LA, ZA Series 7mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V120ZS1P
DigiKey Part Number
V120ZS1P-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V120ZS1P
Description
VARISTOR 120V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
132 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
6J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
515 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
75 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
102 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
108 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
120 V