V120ZA20P
DigiKey Part Number
F1933-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V120ZA20P
Description
VARISTOR 120V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
132 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
33J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
5000 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
75 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
102 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
108 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
120 V