V07X140E
DigiKey Part Number
18-V07X140E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V07X140E
Description
VARISTOR 220V 2.5KA DISC 9MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 9mm
Category
Varistor Voltage (Max)
242 V
Current - Surge
2.5 kA
Series
Energy
22J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
240 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
140 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
180 V
Varistor Voltage (Min)
198 V
Package / Case
Disc 9mm
Varistor Voltage (Typ)
220 V