V07E510P is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 1.135
Datasheet
820 V 1.75 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V07E510P
DigiKey Part Number
V07E510P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V07E510P
Description
VARISTOR 820V 1.75KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
902 V
Current - Surge
1.75 kA
Series
Energy
52J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
40 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
510 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
670 V
Varistor Voltage (Min)
738 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
820 V