TPSMB300A-VR
DigiKey Part Number
18-TPSMB300A-VRTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSMB300A-VR
Description
TVS DIODE 300VWM 486VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
486V Clamp 1.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
300V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
335V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
486V