TPSMA6L6.5A
DigiKey Part Number
F6173TR-ND - Tape & Reel (TR)
F6173CT-ND - Cut Tape (CT)
F6173DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSMA6L6.5A
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO221AC
Detailed Description
11.2V Clamp 53.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-221AC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPSMA6L6.5A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
53.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Package / Case
DO-221AC, SMA Flat Leads
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V