TP1.5KE15A
DigiKey Part Number
F7633TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TP1.5KE15A
Description
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
21.2V Clamp 71.7A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
71.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12.8V
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
14.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.2V